Kısa sürede bir fenomen haline gelen Norveç yapımı zombi filmi Dead Snow’un ikinci filminin şerefine, beş zombi filmini masaya yatırıyoruz.

Hazırlayan: Zeynep Naz İnansal

dawn-of-the-dead

Dawn of the Dead (1978)

Zombi türünün yaratıcısı George A. Romero’nun ilk zombi filmi Night of the Living Dead’in devamı niteliğindeki bu filmde, bir zombi salgını sırasında bir alışveriş merkezine sığınmak zorunda kalan kahramanlarımızı izliyoruz. Aralarında 2 polisin de bulunduğu karakterlerimiz, yavaş yavaş silahlanıyorlar, kendilerini alışveriş merkezine kapıyorlar ve zombilerle ve tüm bu durumla başa çıkmayı öğrenmeye başlıyorlar. Tabii önce alışveriş merkezinde kilitli kalmanın keyfini abartılı bir şekilde çıkardıktan sonra. Romero’nun zombi imgesini yaratırken indirim günü açılmamış dükkanların kapılarına dayanan insanlardan esinlenmiş olduğunu da hatırlatalım.

28-Days-Later

28 Days Later (2002)

Danny Boyle’un yönetmenliğini üstlendiği 28 Days Later’da ana karakterimiz, 1 aylık bir komanın ardından tedavi edilemez bir virüsün yayıldığı ve insanların çoğunun öfkeli zombiler tarafından öldürüldüğü bir Londra’ya uyanıyor. Bu zombilerin alıştığımız zombilerden en büyük farkları, çok daha hızlı ve güçlü olmaları. Aynı zamanda da virüsün yayılması için yalnızca bir tükürüğün bile yeterli olması. Boyle’un bu karanlık ve temposu yüksek gerilimi, yalnızca onu takip eden zombi filmlerini ne kadar etkilediğini anlamak için bile görülmeye değer.

shaun-of-the-dead-film_84681-1920x1080

Shaun of the Dead (2004)

‘’Zamanımızın en iyi zombi komedi filmi nedir?’’ sorusuna, büyük çoğunlukla ‘’Shaun of the Dead’’ cevabı almanız olası! Edgar Wright ve Simon Pegg işbirliğiyle yaratılan bu müthiş komedi, tüm zombi filmi klişelerini bir araya getirip çok sevdikleri zombi filmleriyle dalga geçiyorlar. Pegg’in canlandırdığı, hayatındaki hiç kimse tarafından ciddiye alınmayan Shaun’un yeterince derdi yokmuşçasına, bir de zombi istilasıyla, herhangi başka bir dertmişçesine uğraşmasını keyifle izliyoruz. Film, aynı zamanda zombie taklidi konusunda bir rehber niteliğinde.

planet_terror_5

Planet Terror (2007)

Quentin Tarantino ve Robert Rodriguez’in ortak yapımı Grindhouse serisinin ikinci filmi Planet Terror, kariyeri zombiler tarafından ısırılıp bacağını kaybedince biten striptizci Cherry Darling’in hikayesine odaklanıyor. Karakterlerimiz, hükümet tarafından yürütülen bir deneyin sonucu olan bu zombilerle savaşmak için helikopter ya da taramalı tüfekten bir bacak gibi oldukça yaratıcı yöntemler kullanmayı tercih ediyorlar. Tüm bunlara bir de enfekte olmuş bir Tarantino ve Rodriguez’in yönetmenliği eklenince karşımıza türünün en iyi örneklerinden biri çıkıyor.

dead snow

Dead Snow (2009)

Norveç ve nazi zombiler, herhangi bir filmi ilginç kılmak için yeterli olsa da, Dead Snow bunun çok daha ötesine gitmeyi başarıyor. Norveç Alpleri’nde kayak tatiline giden ve çalınan altınlarına sinirli nazi zombilerin saldırısına uğrayan tıp öğrencilerini izliyoruz. Film, genel olarak korku filmlerinde yer alan klişelere dikkat çekip güldürse de, aynı zamanda original kalmayı da başarıyor. İki karakterimizin ellerinde bir elektrikli testere ve orakla onlaca zombiyi öldürdüğü sahneyi unutmak ne mümkün. Filmin ikincisinin de en az ilki kadar şahane olduğunu da ekleyelim.

Reklamlar