Komedi dalında ABD ve Kanada’nın ortak yapımını üstlendiği Art Of Steal Türkçe’ ye Dolandırıcılık Sanatı olarak çevrilmiş. Kelime anlamı olarak zorlansa “çalma sanatı” veya “hırsızlık sanatı”olarak da çevrilebilecek bu filmde başlarda donukluklar yaşansa da zaman geçtikçe filmin konseptine uyum sağlıyor ve hızla eğlenmeye başlıyorsunuz. Yönetmenlik koltuğunda Jonathan Sobol‘un oturduğu filmde senaristlik görevini de aynı isim üstlenirken yapımını ise Nicholas Tabarrok üstlenmiş durumda. Ayrıca bu 2013 yapımı filmde birçok ünlü isim gözümüze çarpıyor.Kurt Russel başta olmak üzere Jay Baruchel, Terence Stamp, Matt Dillon ve daha birçok ünlü isim bulunuyor.

Özellikle sırf finali için bile izlenebilir bir film. Başlarda abartı olduğunu düşünseniz de finalinde oldukça keyif alıyorsunuz. Filmde sürekli bir seyirciyi ters köşe yapma çabası dikkat çekerken, finalde de yönetmen bu tutkusundan vazgeçmiyor. Ayrıca sürenin kısa olmasından dolayı, filmhiç insanın canını sıkmıyor, yormuyor, her zaman keyif vermeyi sürdürüyor. Bir zaman sonra artık filmde o kadar çok ters köşe oluyorsunuz ki, her şeyi sorgulamaya başlıyorsunuz. Tam bir oyun içinde oyun filmi. İmdb verilerine göre 6,3 puanıda film için oldukça iyi.

dolandiricilik-sanati-filmi

Filmin konusunu temel olarak inceleyecek olursam; Crunch Calhoun bir sanat eseri soyguncusudur. Artık kariyerini sonlandırmaya karar vermiştir. Son ve büyük bir soygun olmak için eski ekibi toplamaya karar verir. Bu ekibin güvenmediği kardeşi Nicky de bulunmaktadır. Vurgun başarılı geçer ve ekip tarihi bir kitabı çalmayı başarır. Bunun üzerine Nicky çok daha zor bir soygun planlamaya karar verir. Seyirci olarak hep işin içinde bir iş olduğunu tahmin edebileceğiniz ama ne olduğunu kestiremeyeceğiniz bir film. Filmde Crunch ezildiği için Nicky’e kazığın cezasını ödetmek durumunda, ancak nasıl yapacağını bilemiyorsunuz.

Filmde çok sayıda karakter bulunmasından dolayı seyircinin kafası ister istemez karışıyor, aslında yönetmenin oluşturmak istediği de bu. Seyircinin kafası karışınca da takip etmesi ve ileriki sahneleri tahmin etmesi zorlaşıyor. Ayrıca filmdeki her şeyin gösterildiği gibi olmadığını sonunda görüyoruz. Biraz ucuz bir numara olsa da sonuçta bu yöntem dünyaca ünlü film The Usual Suspect‘te de kullanılmıştı, eleştirisini yapamam. Mutlaka izlemeniz gereken güzel bir film!

Bu makeleyi hazırlarken film bilgileri ve oyuncu isimleri  http://www.sinemalar.com adresinden, makalede kullanmış olduğum görseller Google görsellerden tanıtım amaçlı olarak alınmıştır.

Reklamlar