Watchmen-Movie-Poster (1)

ÖZET

Alternatif bir dünyanın 1985 yılına götüren film, bir süper kahramanın öldürülmesinin ardındaki sır perdesini aralamak isteyen Rorschach’ın hikâyesini anlatıyor. Basit bir cinayet gibi görünen olayın arkasında çok daha büyük ve ciddi bir gerçek vardır!

Sıradan bir insan, özellikle günümüzden biri mutlaka çizgi romanlarla haşır neşir olmuştur, hatta olmaya da devam ediyordur. Çekilen uyarlamaların artık sadece para kazanma amaçlı, içi bomboş örnekler haline geldiği bu döneme güneş gibi doğan bir yapım, Watchmen, 2009 yılında sinemalara uğramıştı. Ancak alışılageldik çizginin çok ama çok dışında olan bu yapıma fazla rağbet edilmedi. Elbette katmanlı yapısının da bunda payı yadsınamazdı. Popcorn sinema sevdalılarının çoğunlukta olduğu bir zamanda böyle bir yapımı perdeye uyarlamak da ayrı bir cesaret işiydi.

Bu insanüstü grafik romanın arkasındaki isim Alan Moore’du. Ülkemizde daha çok V for Vendetta (2005) filmi sayesinde tanınan bu adamın magnum opus’u o değildi. Sıkı Batman hayranlarının daha yakından tanıdığı bu delilik ile dahilik arasındaki ince çizgide gidip gelen adam, ünlü “The Killing Joke” çizgi romanının yazarıydı. Çoğu listede açık ara en iyi olarak kabul edilen bu roman, Batman’i Nolan’dan çok çok önceleri farklı bir kahraman yapıyor, onu benzerlerinden ayırıyordu. İşin psikolojik kısmına iniyor ve ortaya muadilinin hala daha olmadığı ve bu gidişle de olamayacağı eşsiz bir eser ortaya çıkarıyordu. Süperkahraman mitlerini tersyüz etmişti, fakat bunu ilk defa yapmamıştı. Önceleri Watchmen ile yaptığını bu sefer Batman’e uyarlamıştı…

Bu adamın en iyi işinin “The Killing Joke” değil de Watchmen olduğunu söyleyenlerin sayısı da bir hayli çoktur. Özellikle hikayenin sonunda çizdiği portreyle ileri görüşlülüğünü de gösteren bu insan, kesinlikle sıradan biri değil. Kusursuza yakın bu 12 sayılık eser, Türkçe’ye de kazandırılmış durumda.

Filmi incelemeden evvel Alan Moore ve bu 12 sayılık olağanüstü eser hakkında bilgi vermemek olmazdı. Elbette en büyük aslan payı Alan Moore’un, ancak  Zack Snyder de büyük bir pay hak ediyor. Çünkü kendisi inanılmaz zor bir işi öyle güzel kotarmış ki, sinema tarihinde Unbreakable (Ölümsüz, 2000) ile birlikte planları en çok çizgi romana benzeyen filmlerden birini oluşturmuş. Hatta Shyamalan’ın bu verimli dönem filmi onun yanında oldukça zayıf kalıyor elbette, ancak onun da oldukça titiz çekildiğini söylemek gerek…

watchmen-sinemahzen

Eğer grafik romanı okumuşsanız, Snyder’in ne kadar büyük bir iş başardığını zaten fark etmişsinizdir. Romanın içindeki çizimleri birebir aktarmış desek yanılmayız herhalde. Hem renk hem de atmosfer olarak ortada kusursuz bir iş var. Gerçekten çok ama çok fazla emek harcanmış. Kesinlikle sinema tarihi içindeki en iyi uyarlamalardan biri.

Romanın ve aynı zamanda filmin konusuysa aslında oldukça katmanlı. Tek bir konu üzerine değil, birçok konu üzerine yoğunlaşan ve bunları harika şekilde bir araya getiren bir iş var ortada. Ana konunun ABD ve Sovyet Rusya arasındaki güç savaşı olduğunu söylemek mümkün. Bu gücü ise nükleer bir krizi odağına alarak anlatıyor. Ancak ara hikâyeler de oldukça fazla ve hepsinin bir sonucu var, ucu açık kalan tek bir nokta dahi yok.

Hikâye, eski kahramanlardan ‘Komedyen’ in öldürülmesiyle başlıyor. Bunun nedenlerini araştırmaya and içen sinemanın ve çizgi roman dünyasının belki de en kült karakteri ‘Rorschach’ , arkadaşının ölümünün ardındaki tuhaflıkları yavaş yavaş bulmaya başlar. Devlet için çalışmaya başlayan ‘Komedyen’in ölümünün sıradan bir ölüm olmadığını anlaması ise uzun sürmez.

Moore, romanıyla sadece karakterlerinin değil, dönem insanının da psikolojisini incelemiş. Kıyamet saatlerinin ayarlandığı, gergin bir şekilde savaşın beklendiği bu ortamdaki halkın paranoyaya bulanmış hali harika çözümlenmiş. Filmde bu kısımlar romana göre biraz daha yavan kalsa da hala geçerliliğini koruyan ‘who watches the watchmen‘ deyişinin üstü yeteri kadar çizilmiş. Romandaki halkın duvarlara yazdığı bu sözün ‘… bizi koruyanları bizden kim koruyacak…’ anlamına geldiği açık. Bu söz, günümüzde de ne yazık ki geçerli. Moore’un çizdiği bu distopik portre ile uyuşan bölümlerin bulunması ise üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken bir diğer kısım…

Romandaki kimi yerlere ekleme çıkarma yapılmasına rağmen filmin ana işleyişinin çok değişmemesi ve özellikle yönetmenin romana oldukça sadık kalarak yarattığı atmosfer muhteşem. Hatta şöyle söyleyeyim; Snyder, grafik romanın ilk sayısını olduğu gibi filme işlemiş. Bu hem onun yeteneğini hem de hikayeye ne kadar önem verdiğinin açıkça bir göstergesi.

SON KARAR

Çok katmanlı bir hikayeye sahip olması bir eksi gibi görünse de aslında durum hiç de öyle değil. Özellikle çizgi roman okunduktan sonra ayrı bir şeye dönüşen bu tarifi zor roman kesinlikle ezber bozan türden. Marvel tarzı çizgi roman severleri derinden sarsacak bu eser, defalarca kez okunmayı ve izlenmeyi hak ediyor. Hikayeyi özümsedikten sonra ise Alan Moore’un ne kadar inanılmaz bir insan olduğuna da ister istemez şaşıracaksınız.

KÜNYE

Film Adı: Watchmen
Yapım Yılı: 2009
Tür: Aksiyon, Gizem, Bilim Kurgu
Süre:  162 dk
Yönetmen: Zack Snyder
Oyuncular: Patrick Wilson, Billy Crudup, Carla Gugino, Matthew Goode, Matt Frewer, Jeffrey Dean Morgan, Jerry Wasserman, Stephen McHattie, Jackie Earle Haley, Laura Mennell, Malin Akerman, Danny Woodburn

kaynak

Reklamlar