Film festival ve etkinliklerinin sayısı artarken film okumaya ve öğrenmeye yönelik etkinlik ve atölyelerin sayısı hala çoğu ülkedekine göre çok kısıtlı. Oysa ki ülkemizdeki sinema eğitiminin kalitesi bile tartışılacak durumdayken üniversitede böyle bir eğitim almaya fırsatı olmayanlar için kendini geliştirebileceği alanların olması ülke sinemasının geleceği açısından oldukça önemli. Bugün Akbank Sanat‘ta görme biçimleriyle ilgili atölye yapılacağını öğrenince tam da bu sebeple haberini yapmak istedim. Kontenjan sınırlı ancak yeterli başvuru ya da ilgi olursa tekrarını yapma ihtimalleri doğacaktır .

Bu arada herkesin İstanbul’da yaşamadığının ve her yaşayanın da bu fırsatları değerlendiremediğinin farkındayım. Atölyeye gitme şansınız olsun olmasın sinema alanında ilerlemek isteyenler için John Berger’den Görme Biçimleri kitabını okumalarını öneririm. Kitabı okuyup atölyeye gidenlerinse çalışması epey verimli geçecektir.

Atölyeyle ilgili detaylar ise şöyle. Akbank Sanat, 10 Nisan ve 24 Nisan tarihlerinde “Sinemada Görme Biçimleri” adı altında yeni bir atölye çalışmasına ev sahipliği yapıyor. Yalçın Savuran’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek atölye çalışmasında, farklı yönetmenlerin farklı zaman dilimlerinde ürettikleri filmlerden alınmış fragmanlar, parça – bütün arasındaki ilişki gözardı edilmeden ele alınarak incelenecek.

Gerçekleştirilecek görüntü okumaları, görüntüye dair iz düşümlerle izleyiciyi edilgen konumdan etkin konuma geçirmeyi amaçlayan,  farklı okuma ve görme biçimleriyle bilinç, bilinç akışı, bilinç dışı alanlarda da gezinerek bambaşka bir yolculuğa çıkacak atölye çalışması, sinema dünyasından ya da farklı disiplinlerden konukların katılımıyla zenginleşecek.

10 Nisan ve 24 Nisan tarihlerinde saat:19.00’da Akbank Sanat’ta gerçekleştirilecek atölye çalışması ile ilgili detaylı bilgi için www.akbanksanat.com adresini ziyaret edilebilirsiniz.

Etkinlik: Sinema Atölyesi – “Sinemada Görme Biçimleri”- Yalçın Savuran
Yer: Akbank Sanat
Tarih:10 Nisan 2015, Cuma - 24 Nisan 2015, Cuma
Saat:19.00
Bilet Fiyatı: 20 TL

Kontenjan her atölye için 40 kişi ile sınırlıdır.

Reklamlar