FragmanKÜNYE

FİLM ADI: Mad Max: Fury Road / Mad Max: Öfkeli Yollar
YAPIM YILI: 2015
TÜR: Aksiyon / Macera / Bilim Kurgu
SÜRE: 120 dk
YÖNETMEN: George Miller
OYUNCULAR: Nicholas Hoult, Charlize Theron, Tom Hardy, Zoë Kravitz, Rosie Huntington-Whiteley, Riley Keough
ÖZET: Hayatta kalmanın çılgın bir kavgaya dönüştüğü post apokaliptik evrende Max, Furiousa adında gizemli bir kadınla ekip olarak hareket etmeye karar verir.


DSC_3888.JPG


Tam anlamıyla bir Mad Max fanı olmasam da ne yalan söyleyeyim fragmanını ilk izlediğim zaman gösterilen aksiyonun filme nasıl yedirileceğini merak etmiştim.  Özellikle yayınlanan ikinci fragmanıyla çıtayı bir hayli yükseğe çekeceği belli olmuştu. Ancak daha önceleri bu göz boyama işinden dilimiz çok yandığından yine de gardımızı aldık. Bu yönden birazPrometheus (2012) filmini andırdığını da söylemek gerek. O da inanılmaz bir fragman sunmuştu ancak filme gidildiğinde; son yılların açık ara en fiyasko yapımlarından biriyle karşı karşıya kalmıştık.

Neyse ki Mad Max öyle olmadı, zaten olması da zordu. Elbette ‘’Prometheus’’ tarzı bir film de değildi. Herhangi bir mesajı yoktu ve vaat ettiği şeyler belliydi. Hele hele o fragmanlardan sonra zaten aksiyon seven bünyeler hariç hiç kimse gelmesin diyen bir filmdi. Neredeyse konuşmanın bile olmadığı, ana hikayenin aksiyon sahneleri arasına yedirildiği, tek maksadı seyircisine iyi zaman geçirtmek olan zararsız bir film var karşımızda. Stilize edilmiş ‘’hardcore’’ aksiyon sahnelerinden oluşan bir film bu; yani günümüz Hollywood’un yaptığı en iyi şey. Üstüne üstlük remake olması onları birçok konuda daha da rahatlatıyor. Zaten bu yüzden sürekli o tarafa yöneliyorlar. Vasat senaryolara ekledikleri inanılmaz efektlerle hem yeni nesil hem de eski nesil seyirciyi salona çekiyolar, tek taşla iki kuş vuruyorlar.

Mad Max: Fury Road (2015) öyle bir şekilde başlıyor ki daha kimin ne olduğunu öğrenemeden aksiyona dalıyoruz. Zaten çok da derin olmayan konusunu ufak tefek konuşmalarla öğreniyoruz. Özellikle ilk yarıdaki tempo gerçekten inanılmaz. Araya girene kadar seyircisine vaat ettiği aksiyonu sonuna kadar veriyor. Yüksek kalitedeki görüntü işçiliğini de arkasına alan Miller, atmosferi harika yaratıyor. Gün ışığının sarı tonundan ziyade gece çekimindeki mavi hava özellikle muhteşem…

madmax-fury-road-brides-hardy-sinemahzen

Filmi, genel anlamda orijinal serinin en iyisi olan Mad Max 2: The Road Warrior ( Çılgın Max 2: Savaşçı, 1981)’daki kült kamyon sahnesinin uzatılmış versiyonu gibi düşünebiliriz. Oradaki nefes kesen aksiyon sahneleri burada bütün filme yayılmış. Yönetmen George Miller, bütçeyi arkasına alınca onu hoyratça kullanmış, resmen içindeki şeytanı çıkartmış. Dur durak bilmeyen adrenalin dolu aksiyon sahneleri çekmiş, üzerinde aşırı uğraşılmış. Hatta öyle ki kimi yerlerde CGI bile kenara bırakılmış, gerçek çekimlerle sınırlar olabildiğine zorlanmış. Bu yönleriyle film gerçekten kusursuza yakın. Birbirini takip eden aksiyon sahnelerinin muazzamlığı kesinlikle görülmeye değer. Avustralya’nın uçsuz bucaksız çöllerine salıverdiği grotesk karakterleriyle kült olan film, orijinal serinin hayranlarına yine bunları sunmuş. Yeni nesil seyirciye de patlama, kan, güzel kızlar, hızlı arabaları hediye etmiş ve onları da mutlu etmiş.

En çok eleştirilen kısımlardan biri şüphesiz oyunculuklarda. Özellikle Tom Hardy’nin ‘’Bane’’ sesiyle Max Rockatansky olamadığı aşikar. Anlaşılan ekip farklı bir Max yaratmak istedi çünkü Tom Hardy’nin bir röportajında ‘’ Bu, George Miller ile son ortaklığım değil, daha yeni başlıyoruz. Ondan çok şey öğrendim. Birkaç kez daha Max olacağım kesin…’’ şeklindeki demeci de bunu kanıtlar nitelikte. Charlize Theron ise Tom Hardy’e oranla biraz daha iyi, Nicholas Hoult ise en iyi.

SON KARAR

Gidip kafa dağıtma amaçlı izlendiğinde sizi mutlu edecek bir film Mad Max: Fury Road. Onun dışında herhangi bir sebeple bu filme gitmek akıl işi değil. Deli dolu aksiyonuyla şimdiden ayrı bir yerde olduğunu tekrar belirtmekte fayda var, iki saatlik filmin hemen hemen doksan dakikası saf aksiyon yani kısaca adrenalin bağımlıları için biçilmiş kaftan…

kaynak: sinemahzen.com

Reklamlar