Deniz Gamze Ergüven 1978 yılında Ankara’da doğmuş, sonrasında Fransa’da büyümüş bir Türk kadın yönetmen. Edebiyat ve Afrika Tarihi okuyan Ergüven, Johannesburg’da yüksek lisans yapmasının ardından Fransa’nın en önemli sinemaokullarından La Fémis’te yönetmenlik eğitimi aldı. 2006 yılında Une Goutte D’eau (Bir Damla Su) isimli kısa filmiyle Cannes Film Festivali’nde yarıştı.

Bu seneyse, Ergüven’in ilk uzun metrajlı yönetmenlik deneyimi olan Fransa-Türkiye ortak yapımı Mustang’in gösterimi geçtiğimiz Salı akşamı festivalin Quinzaine des Réalisateurs (Yönetmenlerin On Beş Günü) seçkisi kapsamında yapıldı ve gösterim sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı.

Mustang’in kelime anlamı “yabani at”. Filmde Karadeniz’de bir sahil kentinde yaşayan beş kız kardeşin öyküsü konu alınıyor. Okul çıkışı erkek sınıf arkadaşlarıyla denizde birlikte oynadıktan sonra, kızların hayatı tamamen değişiyor. Bu kendi halinde masum oyunun bir komşu tarafından “edepsizce” olduğu vurgusuyla ailesine aktarılması sonrasında kızlar aile büyükleri tarafından eve kapatılıyor ve evlendirilmeye zorlanıyorlar. Fakat bu beş vahşi at kendilerine dayatılan zorlama geleceklere boyun eğmeye pek de gönüllü değil ve “kendilerince” bu ikiyüzlü baskıyla savaşmaya kararlılar.

20150522140938_fft18_mf7000571

Filmin gösteriminden sonra, Cohen Medya Grubu tarafından Kuzey Amerika’daki dağıtım hakları satın alındı. Cohen Medya Grubu CEO’su Charles S. Cohen film hakkında; “Deniz Gamze Ergüven’in çok kendine has bir sesi var ve biz kendisinin bu zengin, şaşırtıcı ve önemli filmini Amerikan izleyicisine sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Mustang kesinlikle Cohen Medya Grubu’nun dağıtımını yapmaktan mutluluk duyacağı türden kışkırtıcı ve sanatsal bir film” açıklamasında bulundu. (kaynak:filmhafizasi)

Filmin fragmanından Ergüven’in sinematografik dilinin ve müzik kullanımının  son dönem Türkiye sinemasından ayrılacak bir güce sahip olduğunu görebiliriz. Umarım film hakettiği değeri görmeye devam eder…

Reklamlar