İletişim bir sanat olduğu kadar aynı zamanda teknik bir boyut da taşır.

Kısa film çekim günü yaklaştıkça, hazırlık aşamalarında ekip arasındaki iletişim önem kazanır. Ekip içi iletişim için genellikle mail kullanılır. Sinopsis, senaryo, ekip iletişim listesi, yapılacak işler listesi herkese sürekli mail atılır. Gelişmeler yaşandıkça dökümanlar da değişir, hızlı değişimlerin aktarılması sırasında yoğun mail ve telefon trafiğinde birçok konuda iletişim sorunları yaşanır. Bu tür sorunları engellemek ve daha az sorun yaşamak için size önerim ekip içi çalışma formları üzerinden iletişim kurmanızdır. Kısacası günlük yoğun mail  ve telefon trafiği yerine Google Docs kullanmanızı tavsiye ederim.

– İlk tavsiye: ekip içindeki herkesin gmail hesabının olmasını sağlayın!

Google Docs ekip içi çalışma için mükemmel olanaklar sunmaktadır. Google Docs paralı bir uygulama olmadığı için hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Gmail hesabı olan herkesle dökümanları paylaşabilir ve ekip çalışma arkadaşlarınızın katkıda bulunmasını sağlayabilirsiniz.

– Google Docs’da yapacağınız hazırlıklar için muhakkak klasör açın ve bütün çalışmalarınızı bu klasörün içinde toplayın, isterseniz klasöre paylaşım atayıp bütün ekip arkadaşlarınızın klasör bazında katkıda bulunmasını sağlayabilirsiniz..

Google Docs’un bir diğer avantajı da “Geçmiş” modudur. Bir dökümanı oluşturup paylaşıma açtıysanız ilk endişeniz dökümanın bozulması, silinmesi veya gereksiz bilgilerle dolması olabilir, merak etmeyin, Geçmiş modu sayesinde yapılan her türlü değişikliği rahatlıkla görebilir ve tekrar geriye alabilirsiniz.

Ekip çalışmasına başlamadan önce Google Docs’da açmanızı önerdiğimiz birkaç döküman;

  • Senaryo
  • Sinopsis
  • Gerekli Ekipman listesi
  • Ekip – Oyuncu iletişim listesi
  • Sahne çekimi zaman çizelgesi (Çekim günü, saatleri, sahne isimleri yer alabilir)
  • Timecode çizelgesi
  • Ekipman – Takım çantası içeriği

Nasıl kullanacağım ? Gmail ana sayfanızın üzerindeki bantta takvimin yanında (Calendar) bulunan döküman girişini (Documents) tıklayınız . Açılan sayfada yeni oluştur butonundan ihtiyacınıza uygun olan formatı seçerek dökümanınızı hazırlayabilirsiniz.
Google Docs Tutorial:

Başarılar dilerim,
Hakan Yalçınkaya

Not: Her türlü teknik sorunuz için Iletişim bölümündeki teknik iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Reklamlar