Sanat yönetmeni, senaryoda geçen ve yönetmen tarafından uygun görülen ruh halini oluşturmak için fiziksel çevre tasarımını gerçekleştirir. Senaryoda bahsi geçen mekan, aksesuar ve karakterlere ait kostümler başlıca tasarım konularıdır. Bu sebeple sanat yönetmenleri; ressamlar, model yapımcıları, marangozlar, boyacılar, elektrikçiler, emekçiler, set dekoratörleri, kostüm tasarımcıları, terziler, saç ve makyaj sanatçıları da dahil olmak üzere pek çok farklı insanı denetlerler.

Sanat yönetmeni planlar, organize eder, gerçekleştirir ve kontrol eder. Set ortamında senaryonun gereklerini somutlaştırmak yüksek düzeyde yaratıcılık ve organizasyon yeteneği gerektirir.

Soğukkanlı ve sakin, yaratıcı ve zevkli, eli çabuk ve becerikli, insan ilişkilerinde başarılı ve sonuç odaklı ve aynı zamanda yüksek konsantrasyon özelliği taşıyan kişiler sanat yönetmenliği konusunda rahatlıkla çalışabilirler. Bir yönetmen de bu özelliklere sahip bir sanat yönetmeni ile mutlu mesut çalışabilir, gözü arkada kalmaz.

Kısa Filmde Sanat Yönetmenliği
Kısa filmde sanat yönetmenliği konusu küçümsenecek bir konu değil. Çünkü kısa film izleyicisi uzun metraja göre çok daha dikkatli bir izleyicidir. Aynı zamanda az zamanda çok anlatabilmek için mekanları, dekor ve kostümü daha iyi kullanmak gerekir. Kısa filmde genelde yönetmen her işi kendi üstlenmek zorunda kaldığından sanat yönetimini de en genel gereksinimleri çözerek geçiştirme eğilimine düşebilir. Oysa kısa filmde sanat yönetiminin yönetmene kalması oldukça tehlikelidir. Yönetmen mekan, dekor ve kostümlerle çekim esnasında uğraştığı taktirde asıl görevlerini unutabilir, oyuncularla yeterince ilgilenemez. Bu nedenle en başından sanat yönetimini bu konuda tecrübeli birine delege etmek en iyisidir. Bu kişinin işini başından sonuna takip etmesi yönetmenin işini kolaylaştırır ve filminizin başarısını doğrudan etkiler.

Kısa filmde sanat yönetiminde işe nereden başlamak gerekir?
Öncelikle filmin senaryosu dekupe edilmeli yani senaryoda geçen mekanlar ve karakterler analiz edilmeli ve sahne sahne listelenmeli.

Mekanlar
Olayın geçtiği mekana en uygun olan ihtimaller tek tek belirlenerek yönetmen ve sanat yönetmeni tarafından birlikte gezilmeli.
Mekan bulunduktan sonra, mekanın karakteristik özelliklerine uygun aksesuar ve eşyalar ile gerekirse dekorasyon yeniden düzenlenmeli.

Kostümler
Senaryoda adı geçen tüm karakterler analiz edilir. Karakterlerin kostüm ihtiyaçları çıkarılır ve listelenir. Kostümler belirlendikten sonra, oyuncuların beden ölçülerine uygun olarak bir araya getirilir. Kostümleri oyuncuların kendilerinden veya çevrenizden tedarik edebileceğiniz gibi kiralama veya satın alma yoluna da gidebilirsiniz. Karakterlerin saç ve makyajına da önceden karar verilerek bu konuda hazırlık yapılmalıdır.

Kostüm devamlılığı
Sahnelerin devamı farklı zaman dilimlerinde çekildiğinde, karakterin bir önceki sahnedeki saç, makyaj ve kostüm detaylarındaki devamlılığa dikkat edilmesi gerekir. Birbirini takip eden planlarda kostüm konusundaki farklılıklar filmde atlamaya sebep olur ve seyirciyi filme yabancılaştırır. Devamlılık asistanı bu konudaki bilgiyi sanat yönetmeninden almalıdır. Devamlılık dekorlar için de geçerlidir.

Reklamlar