Amerikan ve Avrupa yapımlarının yanı sıra Pakistan, Japon ve Arap sinemasından da ödüllü filmlerin yer aldığı gösterimler, 30 Eylül’e kadar devam edecek. İzmir’in kültürel yaşamının vazgeçilmez renklerinden biri haline gelen Yeniden Sinematek etkinlikleri, her hafta dünya sinemasından farklı örnekler gösterilecek.


Bir Papamız Var (Habemus Papam)

5 Ağustos 2015 (Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi) Yönetmen: Nanni Moretti Senaryo: Nanni Moretti, Francesco Piccolo, Federica Pontremoli Oyuncular: Michel Piccoli, Nanni Moretti, Jerzy Stuhr Konu: Son Papa ölünce yerine geçecek yeni kişi için yapılan seçimde Kardinal Gregori’nin seçileceği zannedilirken, süpriz şekilde Kardinal Melville yeni Papa seçilir. Yeni seçilen Papa’nın katedral balkonundan yapacağı konuşmayı, avludaki milyonlarca kişi beklerken garip bir olay yaşanır. Zira Papa, milyonların çığlığından ürkmüştür. Zaman içinde ruh hali alt üst olan yeni Papa görevi üstlenmek istemeyince, Vatikan Kilisesi bir psikolog ile anlaşır ve durum daha da içinden çıkılmaz bir hal alır.


Kızım İçin (Dukhtar) (13 +)

12 Ağustos 2015 (Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi) 18 Ağustos 2015 (Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi) Yönetmen: Afia Nathaniel Senaryo: Afia Nathaniel Oyuncular: Samiya Mumtaz, Mohib Mirza, Saleha Aref, Asif Khan Konu: Aralarında anlaşmazlık olan iki kabileden birinin lideri barış anlaşmasının bir parçası olarak diğer kabile liderinin kızı 10 yaşındaki Zainab’ı evlenmek için ister. Evlilik sözünün verilmesinin ardından yıllar önce aynı şey başına gelen Allah Rakhi kızıyla birlikte Pakistan Dağları’na kaçar ve ardından kocası ile müstakbel damadının sağ kolu onların peşlerine düşer. Bu durum, kabileler arasında çok büyük bir faciaya neden olur.


Umut Limanı (Le Havre)

19 Ağustos 2015 (Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi) Yönetmen: Aki Kaurismäki Senaryo: Aki Kaurismäki Oyuncular: André Wilms, Blondin Miguel, Kati Outinen Konu: Eski bir yazar olan, bohem bir hayat tarzına sahip olan Marcel Marx, Fransa’nın liman şehri Le Havre’de yaşamakta, kentte ayakkabı boyacısı olarak mütevazi bir hayat sürüp gitmektedir. Başarılı bir edebiyatçı olma hayallerinden vazgeçerek işi, karısı Arletty ve akşamları demlendiği bar arasında gidip gelen Marcel’in çizdiği bu sade hayat, yasa dışı yollarla kente gelen Afrikalı bir göçmenin hayatına girmesi ile alt üst olur. Eşi Arletty ise bu arada ciddi bir hastalığa yakalanır. Marcel‘ın kılıçlarını yeniden kuşanma vakti gelmiştir…


Büyük Gözler (Big Eyes) (7+)

26 Ağustos 2015 (Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi) Yönetmen: Tim Burton Senaryo: Scott Alexander, Larry Karaszewski Oyuncular: Amy Adams, Christoph Waltz, Danny Huston Konu: 1950’li yıllarda çizdiği kendine has iri gözlü çocuk tablolarıyla tanınan Amerikalı ressam Margaret Keane’in, eşi Walter Keane ile yaşadığı güç mücadelesini beyazperdeye taşıyan film, Keane çiftinin aralarındaki iktidar gerginliğini konu alan biyografik bir uyarlama. Karısının göze çarpan yeteneğini ve ortaya koymuş olduğu orijinal eserleri satış stratejisi adına sahiplenen Walter Keane, para ve şöhreti yakaladıktan sonra eşi Margaret’ı gölgede bırakır. Yaptığı tablolar için “Benim” diyemeyen Margaret, kocasının baskına karşı çetin bir savaş verecektir.


Prenses Kaguya Masalı (Kaguyahime No Monogatari)

1 Eylül 2015 (Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi) 2 Eylül 2015 (Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi) Yönetmen: Isao Takahata Senaryo: Isao Takahata, Riko Sakaguchi Seslendirenler: Tatsuya Nakadai, Shichinosuke Nakamura, Nobuko Miyamoto Konu: Bir bambu ağacının parıldayan sapında yaşlı bir oduncu ve karısı tarafından bulunan avuç içi büyüklüğündeki küçük kız, bir anda büyür ve güzeller güzeli bir kadına dönüşür. Kendisiyle her karşılaşanı büyüleyen bu gizemli prenses, onunla evlenmek için kapıya dizilen prensler arasında en uygununu aramaktadır. Studio Ghibli’nin bu son mucizesi, aynı zamanda stüdyonun kurucularından olan Isao Takahata’nın 1999 tarihli Komşularım Yamadalar’dan beri ilk filmi.


Theeb

9 Eylül 2015 (Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi) Yönetmen: Naji Abu Nowar Senaryo: Naji Abu Nowar, Bassel Ghandour Oyuncular: Jacir Eid Al-Hwietat, Hassan Mutlag Konu: “Arap dünyasından çıkan en izleyici dostu film” olarak tanımlanan Theeb’de, küçük bir çocuğun, babasının ölümünün ardından nasıl yetişkine dönüştüğünü izliyoruz; kardeşlik ve ihanet üzerine bir film bu… Yıl 1916, Arap İsyanı başlamak üzere. Kabilede bedevi geleneklerine göre sürüp giden yaşam, bir İngiliz subayın gizemli bir görevle yanlarına gelmesiyle değişir. Theeb’in ağabeyi Hüseyin, Arap çöllerinde yapacağı tehlikeli yolculukta subaya mihmandarlık yapmayı kabul eder. Ancak tuzağa düşerler ve Theeb küçücük yaşına rağmen durumun derhal farkına varır.Toprağın Tuzu (Le Sel De La Terre / The Salt of the Earth) (13A)

16 Eylül 2015 (Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi) Yönetmen: Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado Senaryo: Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado Oyuncular: Sebastião Salgado, Wim Wenders, Juliano Ribeiro Konu: Belgesel, yakın tarihteki uluslararası uyuşmazlıklara, açlığa ve toplu göçlere tanıklık eden dünyaca ünlü fotoğrafçı Sebastião Salgado’nun, gezegenin güzelliğini, el değmemiş toprakları, vahşi hayvan ve bitkileriyle muazzam insanlık manzaralarını keşfetme öyküsünü anlatıyor. Fotoğrafçı Sebastio Salgado, oğlu Juliano ile çıktıkları bir seyahate, dışarıdan üçüncü bir bakış açısı olarak Wim Wenders’in de eşlik etmesini isteyince, Wenders bu seyahatleri belgesel filmi yapmaya karar verir.


While We Are Young

15 Eylül 2015 (Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi) 23 Eylül 2015 (Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi) Yönetmen: Noah Baumbach Senaryo: Noah Baumbach Oyuncular: Ben Stiller, Naomi Watts, Adam Driver, Amanda Seyfried Konu: Josh ve Cornelia çocukları olmayan, New York’lu bir çifttir. Dostları çocuk sahibi olup onlardan uzaklaşmaya başlayınca, hipster bir çift olan Jamie ve Darby ile yakınlaşmaya başlarlar. Kendilerinden daha genç insanlarla vakit geçirdikçe hep aradıkları hayat enerjilerine yeniden kavuşurlar. Josh, genç çiftle tanıştıktan sonra hayatında bir kırılma noktasına tanık olacaktır.


The Rocket

30 Eylül 2015 (Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi) Yönetmen: Kim Mordaunt Senaryo: Kim Mordaunt Oyuncular: Sitthiphon Disamoe, Loungnam Kaosainam, Suthep Po-ngam Konu: Ahlo, doğduğundan beri lanetlidir. En azından diğerleri böyle düşünmekte ve onun kötü şans getirdiğine inanmaktadır. Evlerini kaybedip taşınmak zorunda kaldıklarında, savaşın izlerini hâlâ taşıyan ülkeyi boydan boya geçen Ahlo, lanetli olmadığını kanıtlamak için son bir çabayla, yılın en tehlikeli yarışması olan Roket Festivali´ne katılmak için devasa bir füze yapar. Dünyanın en çok bombalanan ülkesi gökyüzüne ateş açtığında, küçük bir çocuk af dilemek için cennete ulaşacaktır.

Reklamlar