Film yapımlarında seyirciyi etkilemek için değişik çekim açıları ile göz doldurulmaya çalışılır. İşte kullanılan çekimler;

1. Kurgusal çekimler Seyirciye nerede olduğunu hissettirmek için konum duygusu verilir. Aşırı geniş açısı ile şehir veya binalar olur. Amaç olayın hangi zamanda nasıl gerçekleştiğini göstermektir.


1

2. Aşırı geniş (aşırı uzun) çekim Aşırı geniş çekimler seyirciyi etkilemek için kullanılan uzun mesafe alanıdır. Çünkü sık sık manzara,büyük Bina veya dış yapıları göstermek için mesafe ve konumu gösteren çekim kurguları kullanılır. Aşağıdaki fotoğrafta , Gandalf ata biniyor. Seyirciye uzak mesafeden kale görüntüsünü  adam ve at boyutunda  geniş çekim ile göstererek seyirciyi etkilemiş oluyor.


2

3. Geniş çekimler  Gandalf Yüzüklerin Efendisi aksine, fotoğraftaki karakter Max Rockatansky belirgin geniş çekimi ile “yukarıdaki fotoğrafta bulunmamaktadır”  Karakteri tepeden tırnağa ölçek ve mesafe konumunu ayarlıyor. Yani Yüzüklerin Efendisinde Gandalf aksine ana karakteri çerçeve içinde daha belirgin halde göstermiş oluyor.


3

4. Orta çekim  Aşağıdaki fotoğrafta gördüğümüz gibi  orta uzun çekimidir. Burda John Wayne orta kısımda yer alarak aşağıda Ford John Wayne belirerek Orta yakın çekim ile belirgin oluyor.


4

5. Yakın çekim karakter veya nesneyi belirleme. Genellikle yakın çekimler bir karakterin duygularını tasvir etmek için kullanılır. Bunlar da karakterin nasıl duyguda olduğunu göstermek için ifade edilir.  Örnek fotoğrafta Kuzuların Sessizliği Anthony Hopkins duruşu.


No Merchandising. Editorial Use Only Mandatory Credit: Photo by Everett Collection / Rex Features ( 411879fv ) 'THE SILENCE OF THE LAMBS' - Anthony Hopkins - 1991 VARIOUS

6. Aşırı Yakın Çekim Aşırı yakın çekimlerde seyirci ile bir karakter veya bir nesnenin bazı özelliklerini çok yakından görebilirsiniz. Tüm ekran bir karakterin gözlerinden ya da ağız gibi tek bir özelliği ile doludur. İyi, Kötü, Çirkin filminde  bu özellik üç ana karakter arasında yoğun bir şekilde işlenmiştir. Aşırı yakın çekimler nesneler üzerindede uygulanmaktadır. Bir bomba, tel kesme, makas gibi  nesneye uygulayabilirsiniz.


7

7. Görüş açılı çekim noktası Bir görüş çekim noktası ile karakterin bakış açısı ile gösterilen çekimlerdir. Örnek Terminatör, Iron Man, Robocop gibi karakterlerin baktıkları yer ve gittikleri yönlerin çekim açılarıdır.


8

Reklamlar