Çağdaş sinemanın gelişimi ile genç izleyicilerin son 10 yılda Western filmleri sıkıcı yada ölmekte olan filmler olarak görmekteler. İlk bakışta doğru gözükse bile günümüze kadar Western filmler tür olarak evrim geçirmişlerdir.

İsterseniz bu geçilen evrime bakalım;

Klasik Western

50 yılı aşkın süre zarfında sinema dünyasına baktığımızda Klasik Western filmler, tren, banka, posta arabası soygunları ile ön planda olmuştur. Bu dönemde yönetmen John Ford western filmleri John Wayne karakteri ile Amerikan erkeklerinin idelu olarak efsane oldu.


Revizyonist  Anti-Western

1950’lerdeden sonra Western filmler değişmeye başladı. Bu süreç içersinde anti kahramanlar ve onları felsefik hikayelerini görmeye başladık. Bunların başında Japon filmlerin çıkışı ile (Akira Kurosowa, Seven Samurai ve Yojimbo) gibi sınıf ve ırkçılık yönleri ortaya çıktı.”Johnny Guitar, The Unforgiven”. Böylelikle klasik John Wayne tarzı kahraman,  temiz kovboylar gitmiş oldu.
Sinema evrimi hala devam etmekte. Bunların başında Django Unchained, The Unforgiven, Shane, gibi filmler mevcut. Zamanla anti-western karşıtı yapımlarda olmuştur iyi, kötü ve çirkin gibi filmler.


Çağdaş  Neo-Western

Western karşıtı Anti-kahraman filmler yer almaya başladı. Orada Hud ve The Wild Bunch gibi filmler bu akımın başlangıcı oldular. 1970’lerde Getaway ve Dirty Harry gibi filmleri kovboy temasını sokaklara taşıyarak neo-western olarak filmler ortaya çıktı. Kill Bill, House of Blue Leaves gibi


Fantastik & Uzay Western

Zaman ilerledikçe fantasitik Western filmlerin türlerinin değiştiğini görüyoruz. John Carter ve Lone Ranger veya, The Dark Toweruyarlaması gibi filmler fantezi Western olarak gösterilmekte.
Bilim kurgu Western film türleri etkisinin başları ise 1930’larda Buck Rodgers ve Flash Gordon filmlerdir. Bu akımın etkisini günümüze yakın zamanlarda bildiğimiz Cowboys and Aliens, Guardians of the Galaxy yapıtlar en iyi örnekleridir. Çoğunuzun bildiği gibi bilim-kurgu filmeride western akımından etkilenmiştir. Bunların başında Star wars filminde  Han Solo, Boba Fett yalnız kovboy kahramanı olarak gösterilir.

Reklamlar