Film hakkında hiçbir şey bilmeden filme git. Filmi izleyip şaşır.
Filmi izlemiş birileriyle tartış,film hakkındaki yazıları oku, düşün.
Filmi bir daha dört gözle izle.
Tam olarak bu sıralamayla izlediğimiz hala tam anladığımıza emin olamadığımız filmler..


1. Mulholland Drive

mulholland-drive-silencio

” Bando yok (No hay banda). Orkestra yok. Bütün bunlar sadece bant kaydı. Bando yok ve hala bandoyu duyuyoruz. Klarnet duymak isterseniz dinleyin! Tamburo ile sordina.. Tamburo ile sordina’yla bir şarkı söyle…. ve sus! Kes! Hepsi kayıt. Bando yok! Sadece bant kaydı. Orkestranın podyumunda sadece bir ilüzyon. Dinleyin…Bayanlar Baylar, Club Silencio, Los Angles yıldızını sunar! Rebekah Del Rio!! ”

2. Lost Highway

lost-highway_jpg_595x325_crop_upscale_q85

”– Evime nasıl girdin?
+ Beni sen davet ettin. İstenmediğim bir yere gitmek adetim değildir.
– Kimsin sen?
+ Hmm. Telefonumu geri ver. Seninle konuşmak bir zevkti.”

3. The Fountain

the fountain

”Bedenlerimiz ruhlarımızın hapishaneleridir. Derimiz ve kanımız,
tutsaklığımızın demir parmaklıklarıdır. Yine de korkmayın. Et çürür. Ölüm her şeyi küle çevirir ve,
böylece, ölüm her ruhu serbest bırakır.”

4. Persona

PERSONA, Bibi Andersson, Liv Ullmann, 1966

“Benim anlamadığımı mı sanıyorsun? Var olmak denilen o umutsuz düşü… Olur gibi görünmek değil, var olmak. Her an bilinçli, tetikte… Aynı zamanda başkalarının huzurundaki varlığınla kendi içindeki varlık arasındaki o yarılma… Baş dönmesi ve gerçek yüzünün açığa çıkarılması için o bitimsiz açlık… Ele geçirilmek, eksiltilmek ve hatta belki de yok edilmek… Her kelime yalan… Her jest sahte… Her gülümseme yalnızca bir yüz hareketi… İntihar etmek? Hayır. Fazlasıyla iğrenç…”

5.Being John Malkovich

being-john-malkovich

” Maymun olduğun için ne kadar şanslı olduğunu bilmiyorsun. Çünkü bilinç korkunç bir lanettir. Düşünüyorum, hissediyorum ve acı çekiyorum. ”

6. Donnie Darko

darko7

Gretchen: Donnie Darko? Ne biçim bir isim bu böyle? Bir çeşit süper kahraman veya buna benzer bir şey adı gibi..
Donnie: Sana olmadığımı düşündüren nedir?

7. Inception

inception

” Rüyadayken gördüklerimiz bize gerçek gibi gelir. Ancak uyandığımızda bir tuhaflık olduğunu fark ederiz. ”

8. Memento

memento

” Hafıza bir odanın şeklini, bir arabanın rengini değiştirebilir. Anılar saptırabilir. Bunlar yorum, kayıt değil, gerçekler elindeyse bunlar önemsiz. ”

9. Mr. Nobody

Mr-Nobody-3

” Neden sigara dumanı asla sigaraya geri dönmez? Neden moleküller birbirinden uzaklaşır? Neden dökülen mürekkep damlası yeniden kullanılmaz? Çünkü evren, harcama ve israfa doğru hareket eder. Bu, kullanılmaz enerji miktarı ilkesidir. Evrenin eğilimi, çoğalan düzensizliğe doğru evrimleşmektir. Kullanılmaz enerji miktarı ilkesi zaman okuyla ilişkilidir, evrenin genleşmesinin bir sonucudur. Fakat yerçekimi gücü, genleşme gücüne karşı-denge oluşturursa ne olur? Ya da, kuantum enerjisinin çok zayıf olduğu kanıtlanırsa? Tam bu anda, evren daralma safhasına girebilir, bu da evrenin sonu olan büyük patlama demektir. O durumda, zamana ne olur? Bütün evrende? Cevabı kimse bilmiyor. “

10. 12 Monkeys

-twelve-monkeys

”Doğru ya da yanlış diye birşey yok, sadece popüler fikirler var..”

11. Vanilla Sky

vanilla sky

”Şu insanlara bak. Hepsi, öylesine sohbet ediyor gibi görünüyor. Seninle bir ilgileri yok. Belki de burada olmalarını istediğin için buradalar. Sen onların Tanrısısın. Sana itaat etmelerini ya da seni yok etmelerini sağlayabilirsin.”

BONUS: Nuri Bilge Ceylan Filmlerinin Tamamı

nuri-bilge-ceylan

Yaptığı filmlerin başarısı tartışma konusu bile değildir ancak, yine de iki kere izlenmesi filmlerin sindirimi açısından önemlidir.


hazırlayan: 

Reklamlar