72. Venedik Film Festivali’nde, “Altın Aslan”ı Venezuelalı yönetmen Lorenzo Vigas’ın “Desde Alla” filmi kazandı.ok_DSCN9560

İtalya’nın Venedik kentindeki Lido Yarımadası’nın ev sahipliği yaptığı dünyanın en eski sinema festivali, ödül töreniyle sona erdi.

Başkanlığını Meksikalı yönetmen Alfonso Cuoron’un yaptığı, Nuri Bilge Ceylan’ın da yer aldığı festival jürisi, en iyi filmine verilen “Altın Aslan” ödülüne Lorenzo Vigas’ın “Desde Alla” filmini layık gördü.

En iyi yönetmene verilen “Gümüş Aslan” ödülünü, Arjantin’de 1980’li yıllarda insanları kaçırarak, öldüren Puccio ailesinin hikayesini anlatan “El Clan” filminin Arjantinli yönetmeni Pablo Trapero kazandı.

Yönetmenliğini ABD’li yönetmenler Charlie Kaufman ve Duke Johnson’ın yaptığı “Anomalisa”ya Jüri Büyük Ödülü verildi.

Türk yönetmene jüri özel ödülü

72. Venedik Film Festivali’nde Emin Alper’in yönettiği “Abluka”, Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

“Geleceğin Aslanı” ödülünü ise festivalin genç yönetmenlerinden ABD’li Bady Corbet, “The Childhood of A Leader” filmiyle kazandı.

İtalyan yapımı “Per Amor Vostro”daki rolüyle Valeria Golino, en iyi kadın oyuncu; Fransız yapımı “L’Hermine”deki rolüyle Fabrice Luchini, en iyi erkek oyuncu seçildi.

En iyi genç oyuncuya verilen “Marcello Mastroianni” ödülünü “Beasts of No Nation” filmindeki performansıyla Abraham Attah alırken, en iyi senaryo ödülüne, “L’Hermine” filmiyle Christian Vincent layık görüldü.


72. Venedik Film Festivali’nde ‘Abluka’ya ödül


ABLUKA2


” 72. Venedik Film Festivali’nde, Emin Alper’in yönettiği “Abluka” filmi Jüri Özel Ödülüne layık görüldü.

Venedik’in Lido Yarımadası’nda gerçekleştirilen dünyanın en eski sinema festivalinde bu akşam ödül töreni düzenlendi.

İki Oscar Ödüllü Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron’un başkanlığındaki jüri, Türk yönetmen Emin Alper’in kariyerindeki ikinci uzun metraj filmi “Abluka”yı Jüri Özel Ödülüne layık gördü.

Başrollerinde Mehmet Özgür, Berkay Ateş, Tülin Özen ve Müfit Kayacan’ın yer aldığı, Türk, Katar ve Fransız yapımı “Abluka” yoğun politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesini anlatıyor.

Yönetmen Alper, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, filmini ödüle layık gören jüriye, film ekibine teşekkür etti.

Venedik’te geçen yıl Jüri Özel Ödülünü Kaan Müjdeci’nin “Sivas” filmi almıştı. Böylelikle dünyanın en köklü sinema festivallerinde Türk yönetmenlerin filmleri üst üste Jüri Özel Ödülü alarak farklı bir başarıya da imza atmış oldu.

Bu arada, “Abluka” filmi, Venedik’te festivalle eş zamanlı yapılan, sinemayla ilgilenen 18-26 yaş arasındaki farklı ülkelerden gençlerin layık gördüğü Arca CinemaGiovani ödülünü de aldı.

Reklamlar