Harry Potter serisinin yazarı J.K.Rowling, Harry Poter evreninde Hogwarts’ın haricinde başka büyü okulları da olduğunu söyledi.

Tüm zamanların en ilgi çekici roman ve aynı anda film serilerinden Harry Potter’ın yazarı J.K.Rowling’in kaleminden çıkan “Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunur? (Fantastic Beasts and Where to Find Them)” kitabının filmi bu yılın sonunda heyecanla beklenedursun, her geçen gün yeni gelişmeler de okuyucuların kulağına/gözüne çarpılmaya devam ediyor.

Harry Potter’dan bildiğimiz büyücülük okulu Hogwarts ile birlikte toplam 11 tane daha prestij sahibi büyücülük okulunun Harry Potter evreninde bulunduğunu açıklayan J.K.Rowling, bunlardan bir kısmının ismini de verdi.

Harry Potter evreninin bir anlamda merkez üssü konumunda olan  Pottermore web sitesinde bir yazı dizisi olarak açıklanan bu okullar, Uluslararası Büyücülük Konfederasyonu kapsamında yer alan ama nispeten küçük enstitüler halindeki kurumlarmış. Yazı dizisinden özetle bu okullardan bazıları şunlar:

Mahoutokoro; Japonya’daki Minami Iwo Jima isimli volkanik adanın zirvesinde konuşlanan bu okul, 7 yaşındaki öğrencileri kabul ediyor ve öğrenciler, dev fırtına kuşları üzerinde ev ile okul arasında taşınıyorlar. Quidditch olarak da biliniyormuş.

Uagadaou; dünyadaki en geniş büyücülük okulu ve Afrika’da “Ay Dağları” olarak bilinen bir dağın içine oyulmuş halde sisler içinde yer alıyor. Öğrencilere astronomi, simya, kılık değiştirme ve bazı el hareketleri ile büyü yapma gibi eğitimler veriliyor. Öğrenciler, uykularında o an görevde olan okul müdürünün bir baykuşla gönderdiği mektup üzerinden davet ediliyor.

Castelobruxo; Brezilya’nın yağmur ormanlarında yer alan ve altından bir tapınağa benzeyen okulda şifali bitkiler ve bitki büyüleri öğretilirken burada yer alan öğrencileri Caiporo adı verilen küçük ve yaramaz ruhlar koruyor.

Beauxbatons Büyü Akademisi; Harry Potter ve Ateş Kadehi’nden bildiğimiz, Triwizard Turnuvası’nın gerçekleştiği okul.

Durmstrang Enstitüsü; hiç kimsenin yüzde yüz yerini bilmediği okudulun Kuzey Avrupa’da yer aldığına inanılıyor.Buranın itibarı, “bağzı” hain sihirbazlar tarafından kirletilmiş olarak biliniyor.

Ilvermony; hakkında detaylı bilgiler mevcut değilse de Pottermore’da yayınlanan haritaya göre Doğu Sahili’nde yer alıyor.

kaynak: kalemkahveklavye.com
Reklamlar