Yeni Dönem Teen Slasher


Aramıza yeni katılan yazarlarımızdan Berkay Mutlu Kuytuoğlu ilk yazısını paylaşıyoruz!

it-follows-2014
Yönetmenliğini  David Robert Mitchell’ın üstlendiği ve Cannes film festivalinde ilk gösterimini yapan Türkçe adıyla peşimdeki şeytan yönetmenin ikinci uzun metraj filmi olmasına rağmen başarılı bir iş çıkartmış özellikle senaryosu gayet çarpıcı, öyle ki film boyunca gerilim hiç bitmiyor. Canavarın Jay’ı sürekli takip etmesi film boyunca bizi tetikte tutuyor ve her an karşımıza çıkabilir ve bizi korkutabilir havası katıyor bu da seyircinin filme daha fazla konsantre olmasını sağlıyor.

itfollows_cover_rgb300_1440px

 

Filmin konusuna gelecek olursak Jay on dokuz yaşında bir kızdır Hugh adında bir çocukla randevuya çıkar arabada seks yaparlar: Ardından hugh Jay’ı eterle bayıltıp onu tekerlekli sandalyeye bağlar ardından Jay uyanınca Hugh ona durumu anlatır sürekli birisi tarafından takip edilecektir ve Jay’ın onu takip edenden kaçması gerekir ve sonra olaylar başlar. Jumpscare(aniden seyirciyi korkutma tekniği) film de daha çok izleyiciyle dalga geçmek için kullanılmış gibi bir hava var, buna ihtiyacımız yok ama siz yine de hazır olun der gibi. En çok ilgimi çeken nokta ise filmin içinde slasher filmlere ait oldukça referans barındırması, canavarımızın Jason Voorhees ve Michael Myers gibi yavaş ama emin adımlarla kurbanına doğru hareket etmesi gibi.

Şayet  filmin kompozisyon ve görsel estetik üzerine etkilerinde referans olarak George Romero ve John Carpenter’ın eserleri gösterilmiş.Film de lanet cinsellik yoluyla bulaşıyor: Ama filmde kesinlikle seks yapmak kötüdür diye verilmek istenen bir mesaj olduğunu düşünmüyorum, çünkü lanetten kurtulmak göreceli olsa da seks yoluyla mümkün ki film içinde bizi birden cinsel bir parodiye sokuyor.

it-follows-2

Fimde Jay’ın kız kardeşi Kelly ve arkadaşı Yara olaylar karşısında oldukça kayıtsız,  özellikle Yara hikayeye pek kayda değer bir şey katmamış.Ebeveynler film boyunca neredeyse hiç gözükmüyorlar Jay’ın  babasının birkaç sahnede çerçevede fotoğrafı gözüküyor anne de olaylar karşısında oldukça katatonik, filmde canavarımızın yeri geldiğinde ebeveyinlerin formunu alması gayet iyi olmuş özellikle havuz sahnesinde babanın formunu alması.

maxresdefault

Son olarak Disasterpeace’ın hazırladığı soundtrackler filmi istenildiği gibi tam bir seksenler korku filmi havasına sokmuş: Filmden sonra soundtrackleri uzunca bir süre daha dinleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Reklamlar